Weblomtalanítás

Avagy valami véget ér... Üdvözöllek Látogató, az internet nagy sufnijának egyik sarkában. Lassan bezárom a lomtáram. A bentlévő kacatok menn...

2016. október 9., vasárnap

OS piaci körséta 2016

avagy mit töltsünk be a kémkedő Windows 10 helyett...

Környezetemben az ingyenes frissitési lehetőség ellenére és utána is vegyes érzelmekkel fogadták a Windows 10-et. Okai között az egyes hardverelemek problémájától a rejtélyes programhibák, eltünedező optikai meghajtók, szeszélyes app-ok és egyéb apró bosszantó hibák voltak. De van akit a “beharangozott” kémkedés tart távol az új és utolsó Windowstól.
Akkor hát kezdődjön a Vadászat.

Mivel a linux fejlesztését meghatározó csoportok kihirdették, hogy a jövőben már csak 64 bites verziók fognak készülni ezért az alábbi teszteléseken is főleg 64 biteseket fogunk használni.
A tesztalany egy kétmagos, 2GB RAM-mal felszerelt gép Virtualboxban létrehozva.

Régi a géped és váltani kellene de éppen csak 1 GB RAM zörög benne? Katt ide!


Android

A telepítése rendben megtörtént de a háttérkép beállító szoftver folyton leállt, hangot nem tudtam kicsiholni belőle, a képfelbontás sem volt az igazi és nagyon szokatlan volt egérrel használni. Ígéretes de még nem százas. Ennek egy PC-s verziója:

RemixOS

Nagyon kényes, akármilyen pendriveről nem indul, asztali gépre 4 GB RAM mellett felment de nem indult el, nemhogy a telepítés de még a ‘live’ verzió sem. A nyelv választásnál csak angolul beszélt a kínai mellett, de le is fagyott.

Linuxok

Akik ragaszkodnak a windowsos kinézethez azoknak ajánlott a

ZorinOS

Weboldala és letölthető: http://zorinos.com/index.html


Egyedi, elegáns, már-már Apple hangulatú, alapvető felhasználói feladatok ellátására összeállított programokkal készített rendszerre vágysz? Akkor például:

ElementaryOS

(letöltés: adakozz 0 ($) dollárt és máris ingyen töltheted le.) Két éve jelent meg az akkori Ubuntu LTS verzió alapjaira. Akkor már írtam is róla. Nemrég megjelent a 0.4 Loki változat!
Ajánlott felhasználói köre és a ‘motorja’ azóta sem változott. Telepítéséről magyarul itt is olvashatsz:[https://elementary.io/hu/docs/installation#installation]. A felülettel pedig itt ismerkedhetsz meg:[https://elementary.io/hu/docs/learning-the-basics#learning-the-basics]. 
Az eddigi alapértelmezett Midori böngészőt lecserélték a régebbi megbízhatóbb (??) Epiphany-ra. Én a többi nem szokásos böngészőt - Az Operát és a Vivaldit - a saját honlapjáról letöltött *.deb csomagokból tudod telepíteni sikeresen. 
A legtöbb program felületéről eltüntették az eredeti nevet azonban az alap feladatait továbbra is ugyanolyan elegánsan ellátja mint akkor és azóta.
Kipróbált külsős programok: Totem media payer, VLC, Smplayer, Opera, Vivaldi, Libreoffice Writer, Feladatkezelő (& htop), synaptic.
/Javasolt csak az elementary által ajánlott programok közül választani, vagy ha a Chrome böngésző áruházában is körülnézel és sikeresen találsz megfelelő alkalmazásokat így nem kell külső forrásokat használnod. (enjoy music player) /

ChromeOS (ChromiumOS)

“A Chrome OS egy könnyűsúlyú, nyílt forráskódú számítógépes operációs rendszer, amit a Google Inc. fejleszt, internet-alapú alkalmazások futtatására. A Google 2009. július 7-én jelentette be a Chrome OS-t, majd ugyanazon év novemberében nyílt forráskódúvá tette, Chromium OS néven.

A Chromium OS-től eltérően, ami lefordítható a letöltött forráskódból, a Chrome OS-hez kizárólag egyedi, a Google gyártópartnerei által szállított hardverre telepítve lehet hozzájutni. A Chrome OS felhasználói felülete minimalista megközelítést követ, hasonlóan a Chrome webböngészőhöz. A kizárólagosan a számítási felhőre alapuló operációs rendszeren az egyetlen valódi alkalmazás a fájlkezelőt és médialejátszót is magába foglaló webböngésző. Így a Chrome OS célcsoportját azok a felhasználók alkotják, akik a számítógép előtt töltött idejük nagy részében az internetet használják.” - (https://hu.wikipedia.org/wiki/Chrome_OS)

"...és média lejátszót is magába foglaló web böngésző."
Pont média lejátszó nem volt benne miután nagy nehezen elindult liveCD-ként. Szóval, haladó felhasználói szint. Állandóan neten lógók és a Chrome böngészőt alaposan ismerők számára ajánlott.

Ennek az utángyártott változata először a Jolicloud volt. Jelenleg használhatóbb és felhasználó-barátabb verzió érhető el

CUB Linux

néven
A Chromebook-hoz hasonlóan itt is a Chrome(ium) böngésző a fő program de az ubuntus alapoknak köszönhetően könnyedén telepíthetsz más böngészőt és egyéb programot. Illetve itt is érdemes a Chrome böngésző áruházában körülnézni néhány program, alkalmazás után.

Másik kedvencem a

Bunsenlab

Régen CrunchBang Linux néven futott és az ubuntu kiadásokra épülő openbox desktopot használó disztro volt, majd leállt a fejlesztése és most egy openboxos Debian alapokon futó operációs rendszer.

Újabb befutók:

  • Manjaro linux


Ez több ablak-kezelővel is megjelenik én csak néhányat próbáltam ki.


  • Peppermint 7

A nagyon minimum RAM az 512 MB de inkább 1GB-tól felfelé az ajánlott.
 Itt is próbálták a legjobb (egyszerűen használhatóbb) programokat összegyűjteni, beépíteni. Talán kicsit zsúfolt lett de mindenképpen folyamatosan fejlődő, "naprakész" operációs rendszer. Érdemes vele egy próbát tenni.






Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése